Užijte si léto ve zdraví

Léto patří mezi jedno z nejoblíbenějších období. Slunce nás nabíjí pozitivní energií. Jezdíme na dovolené a výlety. Většinou se pohybujeme co nejvíce venku. Mohlo by se zdát, že toto období má jenom samé pozitivní účinky. Opak je pravdou. I v létě nám hrozí zdravotní rizika.

dívka v moři

Na co bychom si tedy měli dát pozor?

Letní den, který pro nás začal příjemně, může skončit fiaskem. Co může být horšího, když po dni, který si užijeme podle našich představ, zakončíme migrénou, zvracením nebo úpalem. Abychom těmto nepříjemným zdravotním potížím předešli, měli bychom za parných letních dní, nosit pokrývku hlavy. Může se nám totiž stát, že dostaneme úpal nebo úžeh. Úpal a úžeh není jedno, a to samé. Jestli budete mít večer zvýšenou teplotu, motolice, nevolnost a budete zvracet, pak se jedná o úpal. K úpalu můžete přijít například při dlouhé cestě v dopravním prostředku, při nedostatečném přísunu tekutin. Pokud máte úpal, snažte se ochladit. Neřešte to, ale ledovou vodou. Naopak je lepší použít zábal. Pozvolna doplňujte tekutiny. Nejlepší je popíjení minerálek. Snažte se odebrat na nějaké chladné místo. Mějte tedy na paměti, že k pokrývce hlavy, patří také láhev s vodou.
dívka na louce

Může se vám stát, že se na slunci spálíte. Spálená pokožka dokáže hlavně ve večerních hodinách pěkně potrápit. Co dělat, když už jsme se spálili? Můžete se osprchovat vlažnou vodou. Úlevu vám to přinese, ale jen na chvíli. Pokožku je nutné ošetřit. Můžete použít Panthenol nebo jiné prostředky, které jsou k zakoupení. Jestli, ale tuto možnost nemáte, stejně dobře vám poslouží zábal z tvarohu nebo jogurtu. Obojí můžete použít, jak často potřebujete. Pokud nemáte ani tvaroh s jogurtem, pak vám ještě zbývá možnost přikládání obkladů z odvaru černého, zeleného čaje, heřmánku nebo gelu z aloe vera. Nenechte si zkazit léto a raději dodržujte pár základních pravidel.

 

 

5 roky ago