Uklízíme, myjeme a pereme ekologicky

Dříve se běžně doma dělaly různé prostředky, které byly zdraví neškodné. V dnešní době je v podstatě jednodušší zajít do drogérie nebo do supermarketu, kde v přeplněných regálech vybíráme nejvhodnější přípravek pro naše použití. Možná doma udělaný univerzální přípravek bude daleko účinnější.
čistič v misce
Domácí jar

Koupíme si ekologické mýdlo a necháme ho pomalu rozpouštět v horké vodě. Pak přidáme lžíci octa a lžičku sody na praní. Mícháme do úplného rozpuštění. Směs nám začne pomalu gelovatět a v tuto chvíli přidáme pár kapek esenciálního oleje podle vlastního výběru. Tak si můžeme vytvořit i více druhů podle vůní.
Domácí aviváž

Budeme potřebovat půl litru octa a půl litru vody. Smícháme a zároveň přidáme tak 25 kapek esenciálního oleje. Je to přírodní olej různých vůní, a jakou si vybereme, to bude záležet jen na nás. Promícháme a přelijeme do nádoby. Vždy před použitím je nutno protřepat a stačí tak 2 lžíce na jednu várku.
jedlá soda
Domácí prací prášek

Bude lepší sehnat marseillské mýdlo. Asi tak 300 g nastrouháme na vločky a smícháme s 2 kg sody na praní. Když přidáme pár kapek esenciálního oleje, tak si tuto směs příjemně provoníme. Vše pořádně promícháme a uložíme do nádoby. Na jednu várku stačí dvě vrchovaté polévkové lžíce.
Domácí univerzální čistič

Jeden díl octa a dva díly vody promícháme společně s citrónovou šťávou, kůrou nebo kořením podle vůně. Necháme vylouhovat a scedíme. Výborně zabírá na nečistoty v koupelně.
uklízečka s mopem
Bylinný osvěžovač

Oblíbené usušené bylinky ve stejném poměru smícháme dohromady. Použít můžeme například heřmánek, mátu, růži, rozmarýn, meduňku a další. Přidáme k nim usušenou citronovou a pomerančovou kůru. Dokonce nevadí, když přidáme aromatické koření, jako je vanilka, badyán, skořice a jiné podle oblíbenosti. Zakapeme opět vybraným esenciálním olejem a promícháme. Uděláme si textilní sáček a do něj takto připravenou směs vložíme a uzavřeme.

6 roky ago