Tepelné čerpadlo a klimatizace

Co to vlastně je? Jak to funguje? Jaké výhody a nevýhody přináší? Nyní Vám přinášíme odpověď na tyto otázky.

Co to vlastně je?

Je to způsob vytápění, ale i chlazení. Ve své podstatě bere teplo ze země nebo vzduchu a převádí je jinam. Jsou čtyři typy tepelných čerpadel a to vzduch/voda, voda/voda, vzduch/vzduch a země/voda.
tepelné čerpadlo

Jak to funguje?

Je to zařízení složené z kondenzátoru, trysky, výparníku a kompresoru. Teplo ze země, vzduchu nebo vody je předáváno do vody či vzduchu obíhající nemrznoucí kapalinou, která do sebe sbírá teplo v potrubí v kolektoru nebo pod zemí. kompresor pak pomáhá dosáhnout požadované vysoké teploty.

Výhody

Mezi výhody tepelného čerpadla a klimatizace je udržování požadované teploty v místnostech na stejné úrovni. Přináší velkou finanční úsporu za energie. Nemusíte topit pevnými palivy, což napomáhá lepšímu životnímu prostředí a ovzduší, pořizovací investice se brzy vrátí a vy tak topíte nebo chladíte zadarmo. Další výhodou je, že Vám odpadnou starosti a práce s pořízením pevných paliv pro výtop. Systém topí, i když nejste doma, proto vždy přijdete do tepla. Je možné si ho pořídit nejen v novostavbách, ale i ve starších domech.
tepelná čerpadla

Nevýhody

Hlavní nevýhodou je vysoká počáteční investice, která se ale dá částečně nebo zcela snížit prostřednictvím dotací na tento způsob vytápění.

Takže pokud už máte plné zuby toho, že po svém příchodu z práce musíte jít nejprve zatopit, kotel nechce hořet, kouří, každý rok Vás čeká práce s nařezáním a uskladněním dřeva či uhlí, dlouho trvá, než teplota doma stoupne a po té, co přestanete přikládat kotel brzy vyhasne, v létě pro změnu si doma připadáte jako připálená pečínka, pořízení vyřeší Vaše problémy a navíc ušetří Vaši peněženku. A dobrou zprávou je, že i pořizovací náklady můžete velmi snížit díky dotacím.

5 roky ago