Proč je u produktu fotovoltaické panely cena relativně nízká?

Asi každý z nás chce ušetřit co nejvíc peněz. To platí i o částce, kterou platíme dodavatelům za elektřinu. Není tedy divu, že mnoho lidí napadne, že by si ji vyráběli sami. Stali by se tak nezávislými na velkých dodavatelích a značně by ušetřili.

To je samozřejmě krásná představa, avšak její realizace bývá obtížnější. V první řadě je nutno si rozmyslet, jakým způsobem budeme elektřinu vyrábět. Můžeme například koupit nejrůznější generátory, avšak jejich cena je vysoká, a navíc jsou i obtížné na manipulaci.

elektrina1

Proto se mnoho lidí uchyluje k jiné variantě, kterou je solární energie. Jednoduše na střechu svého domu umístí solární panely, které budou potřebný elektrický proud vyrábět. Tento postup má rozhodně své nepopiratelné výhody. Například je to jejich snadná montáž i manipulace. Navíc pro fotovoltaické panely cena elektrocentraly.cz není problém, neboť je poměrně nízká.

To má samozřejmě svůj důvod. Tím jsou nízké výrobní náklady. Přeci jen, pracují podobně jako například solární baterie, které máme například v mnoha kalkulačkách. Materiál ani zpracování příliš nestojí. Navíc také dříve byla poměrně dost dotovaná státem. Není tedy divu, že prodejci mohou udržovat cenu na nízké hodnotě.

Dobrá, proč ale potom tyto panely nenajdeme na střeše každého domu? Jednoduše proto, že i ony mají své problémy. Tím hlavním je jejich nízký výkon. Jistě, jeden panel nestojí příliš, avšak když si spočítáme, kolik by jich bylo potřeba, aby dokázaly pokrýt spotřebu běžné rodiny, zvláště pak v zimním období, kdy je slunečního svitu méně, pak nám cena poměrně naroste.

fotovoltaika1

Navíc je zde také otázka údržby. Aby totiž plnily svou funkci naplno, musí být udržovány čisté. To znamená, že nesmí být zaprášené ani zablácené. Sněhová pokrývka pak samozřejmě také jejich výkonnosti neprospívá. A vzhledem k tomu, že bývají umístěny na střeše, tedy na místě, které není zrovna nejsnáze přístupné, je jasné, proč to může představovat problém.

Není tedy divu, že naprostá většina lidí se zatím stále spoléhá na klasické dodavatele. Vyjde to totiž levněji a navíc jsou mnohem spolehlivější.

3 roky ago