Nemají stovky, slibují tisíce

Můžeme to v posledních dnech a týdnech slyšet a číst snad ve všech médiích. O tom, jak se naši ministři snaží zahrát do autu dříve přislíbené zvýšení důchodů. Slíbili našim stařečkům devět stovek měsíčně navrch, ovšem náhle prozřeli a (reálně) zjistili, že na to nemají. A tak se hádají o to, o kolik slíbené navýšení zkrouhnou, nebo spekulují, koho by bylo možné vzít na hůl a sedřít z kůže, aby se na ty důchody potřebné peníze snad nějak sehnaly.

škola v Africe

Je kvůli tomu poměrně dusno a dost možná ještě bude dost horko.

A co se děje současně?

Současně se nechal ministr školství Robert Plaga slyšet, že v roce 2021 dosáhnou průměrné platy českých učitelů pětačtyřiceti tisíc. Což v reálu znamená, že pouhý průměr bude o pěkných pár tisíc vyšší, než maximum, jehož mohou dnešní obyčejní učitelé dosáhnout. Vím, o čem mluvím, jsa takřka na samém vrcholu možných platových postupů.
učitel s žákem v lese

Pan ministr také přiznává, že na toto zvýšení bude v následujících dvou letech potřeba dvaadvacet miliard korun ze státního rozpočtu. Což je mnohem více, než při posledním zvýšení platů, jaké tu už dlouho nebylo, bylo-li vůbec, kdy stát ‚pustil chlup‘ ve výši třináct a půl miliardy.

Panu Plagovi se prý dostalo ujištění od ministryně financí, že na to ty peníze budou. Tedy že se ve zmíněném termínu průměrný plat na těch pětačtyřicet tisíc skutečně zvýší. A navrch se najdou peníze i pro přilepšení nepedagogickým pracovníkům.

Učitelé prý zkrátka budou brát za dva roky v průměru pětačtyřicet tisíc. Zatímco loni to bylo o celých deset tisíc méně. Stát jim podle slov jejich vlastního ministra tak citelně přidá. Celých deset tisíc v průběhu dvou let.
učitelka u tabule

Aby se měli oni ‚nejhůře placení herci‘ výrazně lépe.

A teď už zbývá jenom onen ‚malý detail‘. Je třeba to skutečně schválit a pak na to najít peníze.

Peníze, které dnes nejsou a vzhledem k deficitům státního rozpočtu ani nebudou. Což vidíme už dnes, kdy se bojuje o každou stokorunu na už slíbené přilepšení k penzím.

Dnes vládní politici licitují o stokorunách. A slibují desetitisíce. A co myslíte, kolik přidají? Nebude to přidání nakonec sice velké, ale kulové?

1 rokem ago