Listopadová zahrada

Zahrada může plnit svou funkci a plodnost i v zimě. Postačí si do ní vsadit ty správné dřeviny.
Šípek
Někdy působí spíše jako plevel. Roste téměř všude. U silnic, na polních cestách, v parcích, ale i na zahradách. Dorůstá výšky až čtyř metrů. Má raději místa, kam dopadá dostatek slunečního světla a ocení spíše sušší půdu. Dá se dobře rozmnožovat právě v podzimním období, kdy její řízky většinou do roka zakoření. Samozřejmě i plody šípku obsahují semínka, která také po čase zaklíčí. Šípek také často napadá řez, na kterou stejně jako u růží existují speciální přípravky, které je dobré každý rok aplikovat.
hrábě a listí
Bílé kuličky co praskají
Tyto kuličky zná určitě každý. Když je zmáčknete působivě praskají. Od konce léta až po konec zimy, tuto rostlinu, zvanou pámelník, zdobí jedná kulička vedle druhé, a to i přesto, že listy keře dávno opadají. Rostlina nepotřebuje mnoho světla a postačí ji i obyčejná půda. Keře bývají velice husté a někteří lidé jej využívají například na živý plot. Pozor, kuličky této rostliny jsou ale jedovaté!
Pečujte o trávník i s příchodem zimy
Pokud ještě trávník roste, měli byste jej stále sekat. Není potřeba už dodávat trávníku potřebné živiny jako je například dusík, zaměřte se spíše na draslík, který lépe pracuje ve studené půdě. V zimě totiž trávník neroste na povrchu, ale nad ním, a proto je dobré jej udržovat stále v kondici, aby měl na jaře nejen krásný vzhled, ale i sílu.
čtyři šípky
Pozor na plísně
Podzim je pro plísně tím nejhojnějším obdobím. Protože opadávají listnaté stromy a listy spadlé na zem, vytvářejí vysokou vlhkost povrchu. Což se může negativně podepsat na všech vašich stromech, a to především těch ovocných. Důležité je tedy před započetím zimy, důkladně zahrabat popadané listí z vaší zahrady.
Před zimou nezapomínejte na zahradní péči
·         Umyjte důkladně vaše nářadí. Další sezóna přijde rychle a je dobré být na ní připraveni.
·         Vypusťte všechnu vodu. Všechny hadice by měly být prázdné. Zabráníte tak především jejich poškození.
·         Vápno – zavápnit některé stromy je také důležitou součástí ochrany a péče.
·         Vyčistěte okapy. S velkými nánosy spadaných listů, přichází i znečištění okapů. Což může nemilé překvapit při přicházející oblevě.

1 rokem ago