Kotvičník zemní: přírodní životabudič s blahodárnými účinky


V latině se nazývá Tribulus terrestris, naši předkové nazývali tuto bylinu jako nadseda obecná, kotvice zemská nebo kolčatka. Na jménu ale nezáleží. Ať už jí budete říkat jakkoli, nemůžete zapřít, že kotvičník zemní účinky jsou jedinečné a jeho vliv na lidské tělo úžasný. V posledních letech se o tuto rostlinu dokonce zajímá i výzkumné laboratoře farmaceutických firem. Je proto dobře možné, že se během pár let stane nedílnou součástí některých léků.

Podávání bylinkového čaje

Na co působí?

Nezáleží na tom, na kterou část lidského těla se zaměříte. Najít můžete neskutečné množství účinků a situací, kdy vám jeho užívání může prospět. Vždy se ovšem předem poraďte s lékařem, protože se nejedná o všelék a pokud užíváte nějaké léky, mohlo by se vám ještě přitížit. Podívejme se na některé z nejvýznamnějších účinků, které tato úžasná surovina přináší.

Většinou se používá jako přírodní viagra, protože zvyšuje libido i plodnost u obou pohlaví. Snižuje také hladinu tuků v krvi, zlepšuje krevní oběh, pomáhá při léčbě ledvin, rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak. Stejně tak se používá při léčbě dny, čistí játra, zlepšuje peristaltiku střev, pomáhá s nespavostí a depresemi a mnoho dalšího. Jak vidíte, jde o složku s komplexním vlivem na zdraví.

Sušené bylinky ča

Najdete ale i nežádoucí vlivy

Stejně jako všechny léky i byliny i tato má nežádoucí účinky, na které byste si měli dát pozor. Pamatujte na to, že se její konzumace nedoporučuje dětem, těhotným či kojícím ženám a lidem s nesnášenlivostí lepku. Trpíte-li onemocněním jater nebo ledvin, bez konzultace s lékařem ji neužívejte. Stejně tak by ho neměli užívat lidé s chudokrevností nebo špatným vstřebáváním tuků.

Rozhodnete-li se, že byste ho chtěli vyzkoušet, zeptejte se svého lékaře nejen zda můžete, ale také na doporučené dávkování. Při jakýchkoli potížích ho poté informujte a přestaňte s konzumací. A pokud ho chcete i pěstovat, zjistěte si všechny potřebné informace ještě předtím, než začnete.

4 roky ago