Jasmín – Jak jej zazimovat?

Pokud máte jasmín na své zahradě nebo na balkoně, musíte jej chránit před zimou. Vysvětlíme, jak na to.
 
Existují různé druhy jasmínu. Aby to nebylo tak jednoduché, mnoho dalších rostlin je také označováno jako jasmín, i když botanicky nepatří mezi rod jasmínů. Kolik ochrany potřebuje váš jasmín, závisí na tom, jaký máte.
zmrzlé větvičky
 
S ohledem na mrazu snášenlivost známe 3 skupiny:
 
1.     Zimní: Opravdu zimní až do těžkých mrazů kolem do -20 stupňů  je jen Jasmín Zimní. V zimě nepotřebuje v zahradě žádnou zvláštní ochranu.
2.     Mrazu tolerantní: Tyto druhy tolerují lehké mrazy do minus pět stupňů. Rostliny můžete nechat přezimovat například ve skleníku, nebo sklepě či v garáži. Do této skupiny patří pravý jasmín.
3.     Citlivé na mráz: Tato skupina netoleruje absolutně žádný mráz. Měli byste rostlinu nechat přezimovat v chladném pokoji, pokud je to možné.
 
Mrazu tolerantní a především druhy citlivé na mráz byste měli mít v kbelíku. Takto je můžete přenést na vhodné místo na přezimování. Některé druhy tolerují více mrazů než jiné. Zvláště v mírných oblastech je můžete vysadit venku a nechat je tam trávit zimu. Tyto rostliny byste však měli u kořene pokrýt ochranou mulčí. Mimochodem, to platí i pro čerstvě zasazený zimní jasmín. Zimní venkovní hibernace závisí na mnoha individuálních faktorech, a především na zkušenosti a znalosti místních podmínek. Pokud si nejste jistí, tak nejlépe nechte svůj jasmín přezimovat  na nějakém před mrazem chráněném místě.
rozkvetlý jasmín 
U druhů odolných vůči mrazu by teplota neměla přesáhnout pět stupňů. Může se jednat o chráněný přístřešek, studený skleník nebo garáž. Mrazu citlivé druhy jasmínu, byste měli v zimě trochu zahřát. Dejte je do místnosti nebo chodbu s teplotami mezi 5 a 10 stupni. Je důležité, aby byla místnost dostatečně jasná. Je-li teplota vyšší než deset stupňů, rostlina kvete v příštím roce jen špatně a je náchylná ke škůdcům. Než rostlinu přesunete na přezimování, můžete jí trochu ostříhat. Ale nepřehánějte to – čím více budete stříhat, tím méně bude rostlina v příštím roce kvést.

 
I když jasmín necháte přezimovat, potřebuje další nějakou péči. Měli byste věnovat pozornost těmto činnostem:
●     Udržujte půdu mírně vlhkou.
●     Během zimní přestávky rostlinu neořezávejte.
●     Sledujte dostatek světla.
●     Pravidelně se staráte o čerstvý vzduch – pokud to dovoluje venkovní teplota.
3/5 - (1 vote)
1 rokem ago