Co jíst, když je nám nad 40

Pokud jsme to do tohoto období se zdravým stravováním a zdravým životním stylem celkově trochu zanedbávaly, je nejvyšší čas se s ním skamarádit. Metabolismus je pomalejší, ještě více ho zpomalujeme, když si „naordinujeme“ nesmyslné drastické diety s vidinou zaručeně rychlého zhubnutí. Tělo potřebuje dostatek živin a vody, minerály a vitamíny. Nesmíme ho trápit hlady, jíst pravidelně a také se pravidelně hýbat. Je potřeba myslet na to, že v tomto věku se snižuje podíl svalové hmoty a zvyšuje podíl hmoty tukové. Nesmíme tuk nechat příliš vítězit! Co tedy dělat, abychom si udržely štíhlou postavu i do budoucna?
 linecké kolečko u kávy
Přijímat méně kalorií
V tomto období odborníci radí snížit příjem energie ze sacharidů zařadit ty, které mají vyšší obsah vlákniny. Například luštěniny, celozrnné obiloviny a také pseudoobiloviny (třeba jáhly, pohanku nebo amarant). Měly bychom jíst hodně ovoce a zeleniny. Méně sladkostí, cukru.
 
Přijímat více bílkovin
A to bílkovin kvalitních. Výborné jsou k tomu kysané mléčné výrobky (tvaroh, jogurt, kefíry). Také pijeme polotučné mléko, jíme sýry, libové maso, ryby, vejce. Mléčné výrobky jsou také důležité jako zdroj vápníku. Ten je pro nás velice důležitý vzhledem k vyššímu riziku osteoporózy (řídnutí kostí) v tomto období. Pokud mléčné výrobky moc nemusíme, jsou bohatým zdrojem vápníku například také mák nebo sardinky!
oranžová makronka 
Nebát se tuků, ale těch správných
Tedy těch tuků kvalitních. Používáme oleje lisované za studena. Jíme ořechy, semínka, avokádo. Také se nebojíme libového masa, dopřejeme si ryby a mořské plody. Omezíme tuky nasycené.
 
Pravidelnost v jídle a spánku
Ta je velice důležitá! Stačí to, že jaksi „nepravidelná“ a rozkolísaná je hladina našich hormonů! Snažíme se jíst pravidelně ve stejných časech. To samé platí o době, kdy si jdeme lehnout, a také kdy vstáváme. Pokud jsme „sovy“, máme to sice trošku posunuté, ale když je to vše ve stejných dobách, nevadí!

12 měsíců ago