Za krásami Moravskoslezského kraje

Málo kdo by řekl, že Ostravsko a okolí je vhodnou lokalitou k návštěvě. Člověk si představí uhelné doly a těžký průmysl. To už ale dávno není pravda. Tento kraj nabízí zajímavé památky, které stojí za to navštívit. A Ostravě samotné jen o vlásek unikl titul Města kultury.

 výroba železa

Areál hornického muzea Landek odkazuje na hornickou minulost Ostravy. Návštěvníkům poutavě přiblíží těžkou práci v dolech nebo náročné úkoly důlních záchranářů. Po ukončení výroby železa se Dolní oblast Vítkovice se stala národní kulturní památkou. Pořádá se zde hudební festival Colours of Ostrava, který každoročně přiláká desetitisíce návštěvníků.

nádvoří zámku

Město Opava představovalo historicky hlavní metropolí Slezska. Asi deset kilometrů od ní leží zámek Hradec nad Moravicí. Býval sídlem Přemyslovců, pak různých šlechtických rodů, z nichž poslední byli Lichnovští. Pobýval zde Ludvík van Beethoven nebo Ferenc Lizt. Zámky jsou tu vlastně dva – Bílý z doby baroka a Červený v novogotickém stylu, který ale sloužil jako hospodářská budova. Areál patří do majetku státu a je přístupný veřejnosti. Kolem se rozkládá nádherný anglický park. Prostě sen každého romantika.

 

Naopak techničtější typy si přijdou na své v Technickém muzeu Tatra v Kopřivnici. Můžete si prohlédnout šedesát osobních a nákladních aut ze všech období a různé jejich části.

 

Mluvíme-li o krásách Moravskoslezského kraje, nemůžeme zapomenout na přírodní zajímavosti. Nádhera Hrubého Jeseníku potěší každého, kdo rád tráví volný čas v lese. Nejvyšší hora Moravy a Slezska Praděd se tyčí do výše 1492 metrů nad mořem. Na skalnaté Petrovy kameny se podle pověstí měly slétat čarodějnice. Poblíž se nachází i technický div České republiky, přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně.

 dlouhé stráně

Na druhé straně Moravskoslezského kraje přivítají horaly Beskydy s Lysou horou. Na hranici se Zlínským krajem leží Radhošť, na kterém měl sídlit pohanský bůh Radegast. Dřevěné lidové domy Pustevny, které najdeme jen kousek od něj, postavil slavný architekt Dušan Jurkovič.

 

1 rokem ago